Bu ayın başlarında, birkaç büyük şirket karbon giderme teknolojilerinin geliştirilmesini finanse etmek için bir milyar dolara yakın taahhütte bulunacaklarını açıkladı. Özel sektörün karbonsuzlaştırma teknolojilerine bu kadar büyük ölçekte yatırım yapmak için girişimlerde bulunması cesaret verici. Ancak, karbon giderme ve diğer karbonsuzlaştırma teknolojilerinin yaygınlaştırılmasını hızlandırmak için ekonomi çapında bir karbon vergisinin kabul edilmesi gerekmektedir. 

Stripe, Alphabet, Shopify, Meta, McKinsey ve diğer şirketler tarafından finanse edilen 925 milyon dolarlık ileri pazar taahhüdü Frontier, karbon giderme teknolojilerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Frontier, tedarikçiler ve alıcılar arasında bir aracı olacak ve karbon giderme satın alımlarını kolaylaştıracak. 

Bu yatırım şüphesiz karbon giderme teknolojilerinin gelişimini hızlandıracak olsa da, ekonomi genelinde emisyonların etkin bir şekilde azaltılması çok daha fazla para ve kaynak gerektirecektir.

Bir karbon vergisinin yürürlüğe konması, her türlü karbonsuzlaştırma teknolojisinin gelişimini önemli ölçüde hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Ekonomi çapında bir karbon vergisi, birim emisyon başına negatif dışsallıkları fiyatlandıracaktır. Karbon emisyonu salmanın ne kadara mal olacağına dair net ve güçlü bir piyasa sinyali ile iş ve finans sektörleri karbonsuzlaştırma teknolojilerine uzun vadeli yatırımlar yapmak için teşviklere sahip olacaktır. Sonuç olarak, ekonomi genelinde emisyon azaltımını hızlandırmak için daha fazla yatırım ve kaynak harekete geçirilecektir. 

Ayrıca, karbon vergisi teknolojiden bağımsızdır ve herhangi bir özel karbonsuzlaştırma teknolojisi türünü desteklemez. Karbon vergisi uygulandığında, işletmeler karbon vergisi yükümlülüklerini azaltmak amacıyla emisyonlarını azaltmak için olgun veya yeni teknolojileri kullanma esnekliğine sahip olacaktır. 

Geçtiğimiz hafta, ABD’nin üst düzey şirket yöneticilerinden oluşan bir ticaret birliği olan Business Roundtable, temiz enerjiye geçişi hızlandırmak için bir karbon fiyatı çağrısında bulunan bir bildiri yayınladı. Business Roundtable, ABD’nin “uzun vadeli net bir sinyal sağlayan ve emisyonları azaltacak teknolojilerin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını teşvik eden bir karbon fiyatı oluşturmasını ve potansiyel sınır ötesi karbon önlemlerinin uyumlaştırılmasına yönelik uluslararası çabalara öncülük etmesini” tavsiye etmektedir.

Ekonominin karbonsuzlaştırılmasına yardımcı olacak kaynaklara ve istekliliğe sahip şirketler halihazırda gelecek vaat eden teknolojilere yatırım yapmaktadır. Politika yapıcılar bir karbon vergisi yürürlüğe koyarak karbonsuzlaştırma teknolojilerinin ve temiz enerjiye geçişin hızlandırılmasına yardımcı olabilirler.

Yazar: Shuting Pomerleau

Çeviren: Sezil Güçlü

Metnin orijinali: https://www.niskanencenter.org/a-carbon-tax-will-accelerate-the-deployment-of-decarbonization-technologies/

Önceki İçerikTürkiye’de Basın Özgürlüğü Raporu 2023
Sonraki İçerikGreenwashing ve Küresel Çevresel Sorumluluk Faaliyetlerine Liberal Yaklaşım