Projeler

Türkiye’de Hukuk Devleti ve Demokrasi İzleme Projesi

Özgürlük Araştırmaları Derneği tarafından 1 Eylül 2022 tarihinde başlatılan “Türkiye’de Hukuk Devleti ve Demokrasi İzleme Projesi”, 28 Şubat 2024 tarihine kadar faaliyet göstermeyi sürdürecektir.

COVID-19 Pandemisi Sürecinde Kullanılan Kitle Gözetim Teknolojilerinin Kişisel Veriler ve Hukukun Üstünlüğü Açısından Değerlendirilmesi Projesi

COVID-19 Pandemisi Sürecinde Kullanılan Kitle Gözetim Teknolojilerinin Kişisel Veriler ve Hukukun Üstünlüğü Açısından Değerlendirilmesi

Türkiye’de Basın Özgürlüğü Raporu 2019-2020

Ülkelerin demokratikleşme skorlarını ölçen bütün indeksler Türkiye’nin son yollarda otoriterleştiği konusunda hem fikir. Türkiye’nin bu endesklerde dramatik bir şekilde düşüşe geçmesi ve otoriterleşme eğiliminin artması, Türkiye’de basın özgürlüğünü de derinden etkilemektedir. Gelinen noktada, Türkiye’de basın özgürlüğüne dair durum iç açıcı değildir.

“Türkiye’de Katılımcı Demokrasiyi Geliştirmek için Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğünün Güçlendirilmesi” Projesi

Özgürlük Araştırmaları Derneği bünyesinde, International Democratic Initiative desteğiyle, “Türkiye’de Katılımcı Demokrasiyi Geliştirmek için Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğünün Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında hazırladığımız eğitime başvurular başladı!

Çevrimiçi Hukuk Devleti Akademisi Projesi

Özgürlük Araştırmaları Derneği olarak Çevrimiçi Hukuk Devleti Akademisi Projesiyle genç avukatların ve hukuk fakültelerinin son sınıf öğrencilerinin kapasitelerini artırmak; deneyimli avukatların da dahil edilmesiyle tecrübe paylaşımı yapmak amaçlanmıştır.

Türkiye’de Meclisin Ve Ifade Hürriyetinin Güçlendirilmesi Projesi (project Comet)

2019 yılının Haziran ayında Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü Türkiye Ofisi’nin (IRI) desteği başlattığımız Türkiye’de Meclisin ve İfade Hürriyetinin Güçlendirilmesi Projesi (Project COMET) derneğimizin IRI ile ilk uzun dönemli projesidir.